"Nézzünk bizakodva a múltba! - alternatív Trianon" - a Cser Kiadó és a Hévíz irodalmi folyóirat novelláskötete Cserna-Szabó András és Fehér Renátó szerkesztésében, parádés írói gárdával.
Nem akarjuk lelőni a poénokat, de annyit elárulunk, hogy a történetekben felbukkan Lenin, Esterházy Péter, Drakula vagy éppen Ady Endre is. Az olvasó talán már érzi a vállalkozás izgalmát. Íróink birtokba vették a történelmet, és fantáziájuk kénye-kedve szerint alakították: hajlítgatták erre-arra, gyúrták, faragták.
A kötethez Ablonczy Balázs történész írt előszót, utószónak pedig a román historikus, Lucian Boia egyik könyvéből választottunk részletet. Az illusztrációkat - főként a Fortepan képeit felhasználva - Palásti Kovács András készítette.
Kapható országszerte a könyvesboltokban és webáruházakban, vagy a legjobb áron közvetlenül a kiadónál: www.cserkiado.hu
Ablonczy Balázs: Az ismeretlen Trianon - történetek a Jaffa kiadó gondozásában jelent meg. Arra fókuszál, miként érintették az 1918 és 1921 közötti események a hétköznapi emberek életét.
Ablonczy Balázs új, összefoglaló kötete rendhagyó módon nem politika- és diplomáciatörténeti sémákat követ, hanem az eseményeket új megvilágításba helyezve elsősorban a társadalom egyes csoportjainak tapasztalataira fókuszál. Azt igyekszik bemutatni, hogy milyen volt valójában a békeszerződés: miként élték meg a történeti Magyarország lakói a háborús összeomlás, a forradalmak, az ellenforradalom és Trianon időszakát, és milyen összefüggések tárhatók fel a nagypolitikai döntések és dilemmák, illetve a magyar társadalom mindennapi tapasztalatai között.
Az akadémiai Trianon-kutatócsoport elmúlt öt évének eredményeit is összegző kötet új és friss szemlélettel beszél a száz évvel ezelőtt történetekről: az elharapózó erőszakról, megszállásról, impériumváltásról, kérészállamok születéséről és bukásáról, félelemről, menekülésről, járványról, szénhiányról, nélkülözésről és elszegényedésről – az egyének által megélt Trianonról. Természetesen nem mindenkinek jutott egyenlően a megrázkódtatásokból, és nem mindenki vont le ugyanolyan következtetéseket az eseményekből. De az itt leírtak mégis lehetséges magyarázatai annak, ami 1918 és 1921 között Magyarországon történt.
Megvásárolható a Jaffa kiadónál is: www.jaffa.hu
Lökkös János: Trianon számokban - a Püski Kiadó gondozásában jelent meg ez a kötet, melyben statisztikákat láthatunk.
Ez a kötet nem kifejezetten az évfordulóra jelent meg, mégis ajánljuk, mert éppen a számadatok sokasága egyedivé teszi. A szerző a könyve bevezetőjében megjegyzi, hogy valószínűleg több a szám benne, mint a betű, mert a számok kiáltóbban beszélnek a tényekről, mint a betűk, a szavak. Mottóként Széchenyi Istvántól idéz, aki szerint: „...Nyelvek az igazi védfalak!"; és Illyés Gyulától. „Magyar az, aki magyarnak vallja magát - függetlenül születési helyétől, jelenlegi lakhelyétől, állampolgárságától, származásától, vallásától, világnézetétől, politikai ténykedésétől."
Megvásárolható a Püski Kiadónál: www.puskikiado.hu
(Fotó: Hatvani Trianon emlékmű)