Az apácák vendéglőjében nem maradsz szomjas
Madocsai Bea 2019. május 21.

Az apácák vendéglőjében nem maradsz szomjas

Számos különleges helyen étkezhetünk világszerte, de aki ide betér, igazán egyedi hozzávalót is kap a menüből rendelhető finomságok mellé.

etterem_apacak_felszolgalas.jpg

Kellemes hangulatú étterem, makulátlanul tiszta abrosz, damaszt szalvéta, kis virágdíszítés, többnyelvű étlap – ilyen ezrével található szerte a világban.

Hogy itt különböző országból származó nők szolgálnak föl, szülőföldjük afrikai vagy távol keleti jellegzetes viseletében? Manapság ebben sincs semmi különös.

Brünnben, ahol vendéglátóink vacsorára hívtak, nemcsak a francia konyha különlegességeiből válogathatunk, de a helyi, cseh (bocsánat, morva) konyha tipikus ételeiből is – megszokott dolog, hogy helyi és külföldi ételeket kínálnak, mondhatják olvasóink.

Hogy ez nem egészen ugyanolyan vendéglő, mint bármelyik másik, azt belépéskor mégis sejtheti a vendég, mivel az előtérben bájos nőalak szobra áll: Máriáé, aki mintha két kezéből akarná itatni az érkezőt. Nos, ez nem véletlen, hiszen az étteremlánc nevének jelentése ’élő víz’.

etterem_apacak_szobor.jpg

Pontosan este nyolckor derül ki azonban, hogy különleges helyen étkezünk. Az asztalunkhoz odalép a kedves mosolyú felszolgáló, mindenkinek kioszt egy kis lapot, amin egy francia és egy cseh nyelvű Ave Maria ének szövege olvasható. – Bátran kapcsolódjunk be, ha van kedvünk – biztat, és már megy is, hogy az étteremben ma este szolgálatban lévő három társával együtt a fehér Mária-szobor felé forduljon, és rövid imát mondjon azért, hogy minden ember eltaláljon az Élő Víz forrásához, Jézushoz, és felismerje Isten szeretetét. Ezután következik a két ének.

etterem_eneklap.jpg

Óvatosan átpillantok a szomszédos asztalokhoz: túl nagy meglepettséget nem tapasztalok. Mindenki abbahagyja az evést. Valószínűleg az idősebb pár mellettünk és a néhány fiatalból álló társaság tagjai kicsit arrébb tudják, hova jöttek. S lám, a refrénbe egyre többen kapcsolódnak be.

Miféle pincérnők szakítják félbe a felszolgálást, állítják meg a vendégek beszélgetését, hívják imára az ismeretleneket?

A Szeplőtelen Szűz Misszionárius Munkásnői ők, a Donum Dei apostoli élet társaságának tagjai. Legegyszerűbben úgy mondhatnánk: apácák. Ezek a szerzetesnők azt tartják hivatásuknak, hogy hallhatóvá tegyék Jézus szólítását, „adj innom”, továbbá hogy a ma emberét elvezessék az Élő Víz Forrásához, ami Jézus Szívéből fakad: „Ha ismernéd Isten ajándékát…”

Céljuk, hogy a modern világ szellemi sivatagában megismétlődjék Krisztus és a szamáriai asszony találkozása Jákob kútjánál, és hogy az embereknek ne csak finom ételeket szolgáljanak föl, hanem az Élő Vízre is felhívják a figyelmüket.

A szervezetet Marcel Roussel-Galle atya alapította, aki már tizenkilenc éves korában, szeminaristaként  meghallotta XI. Piusz pápa kijelentését: az Egyház elvesztette a munkásosztályt. Püspöke engedélyével különösen is a lakótelepek, külterületek munkásainak pasztorálása felé fordul. Missziós lendületéhez fiatal lányok is csatlakoznak, akikből 1950-ben közösséget alapít Travailleuses Missionnaires de l'Immaculée (A Szeplőtelen Szűz Misszionárius Munkásnői) néven.

etterem_alapito.jpg

Az evangéliumi tanácsok szerint élő, nemzetközi női közösség tagjai a küldetésüket a kétkezi munkájukkal, apostolkodásukkal és egész életük odaadásával valósítják meg, hogy az Élet Vizének Forrásához vezessék a lelkeket.

Ez a kétkezi munka esetünkben a főzés, a vendégek kiszolgálása, olyan étterem működtetése, ami missziós célt szolgál.

etterem_apacak_konyha.jpg

Első vendéglőjüket Toulonban nyitották meg 1960-ban, majd ugyanabban az évben Banneux-ben. A franciaországi étterem ugyan kilenc évre rá, a belgiumi pedig huszonhét év elteltével bezárt, sőt a Vietnamban elindított vendéglő is csak 1975-ig működött, de így is tizenegy helyen várják a vendégeket a világ minden táján: Argentinában, Burkina Fasoban (két helyen is), Új-Kaledóniában, Peruban, a Fülöp-szigeteken, Mexikóban, Franciaországban Marseille-ben… A római vendéglőjük épp idén ünnepli megnyitásának ötvenedik évfordulóját, és idén jubilál az 1989-ben új helyiségben átadott touloni éttermük is.

A Brünn-i a legújabb missziós vendéglőjük, itt 2002 óta várják az éhes és a nővérek meggyőződése szerint Isten szeretetére szomjas vendégeiket.

etterem_apacak.jpg

Marcel atya a munkásokon kívül sürgetőnek érezte az anyák evangelizációját is, hiszen ők a család szíve. Arra gondolt, hogy legkönnyebben más édesanyák, „missziós anyák” érhetik el őket. Ezért létrejött a Donum Dei világi társult tagokból álló ága.

Mivel Marcel Roussel-Galle 1910-ben született, jövőre hármas jubileumot ülnek a szerzetesnők: az alapító születésének 110., a kongregáció alapításának 70. és az első éttermük megnyitásának 60. évfordulóját.

(Madocsai Bea; Fotó: donumdei és docplayar.fr)

süti beállítások módosítása