Unod már a sokadik pár zoknit, a megszámlálhatatlan mennyiségű bögrét, a rémes rénszarvasos pulcsikat és hogy évről évre egyre több bárgyú, "Made in China" angyalka porosodik a polcon? Itt az ideje változtatni az ajándékozási szokásaidon!
Etikusan ajándékozni mindenkinek jó: neked azért, mert ellenállsz a vásárlási kényszernek, olcsóbban megúszhatod és igazán egyedi módon lepheted meg szerettedet; jó annak, akit megajándékozol, hiszen olyan dolgot kap, ami személyre szóló és minden emlékezni fog rá; a környezeted is szeretni fog, mert nem újabb kütyüvel terheled, nem feltétlen okozol vele plusz hulladékot, hanem megelőzöd a keletkezését; a helyi kézművesek és termelők megélhetésé, boldogulását szintén segíted, ha náluk vásárolsz.
Az Ajándékozás Etikus Rangsora - amelynek magyar fordítását a Messzelátó Egyesületnek köszönhetjük - a legutolsó esetben engedi csak meg a vásárlást. Előtte a piramis sok más elemét sorakoztatja fel, hogy valódi alternatívást adjon azoknak, akik nemcsak túl szeretnének lenni a karácsonyon, hanem azt valóban jól szeretnék csinálni. Mert bizony, több választásunk van, mielőtt vadiúj ajándékok vásárlása mellett döntünk!
A piramis netovábbja az, ha élményekkel tudjuk meglepni szeretteinket. Lehet ez koncertjegy, valamilyen élmény, vagy akár bérlet, vagy tagság egy az érdeklődési köréhez kapcsolódó közösségbe. Dönthetünk úgy, hogy a megajándékozott nevében egy számára kedves segítőszervezetnek adományozzuk az ajándékra szánt összeget.
Nem mindenki tud drága ajándékokat adni. De amit bárki megtehet, hogy azzal a felbecsülhetetlen értékű dologgal lepi meg választottját, amit csak ő adhat: az idejét. Ajándékozhatunk szívességkupont vagy megoszthatjuk vele tudásunkat, megtaníthatjuk valamire, szervezhetünk közös programot, a lényeg, hogy legyünk együtt!
A régi tárgyak felturbózásával csodákat művelhetünk! Megjavítani valami régi, de esetleg számára fontos tárgyat, vagy átalakítani már nem használt tárgyakat - két legyet ütünk egy csapásra, hiszen így "megmentjük" a kukától és rögtön ajándékként is felhasználhatjuk.
A használt tárgyak piaca ritka kincseket rejthet, hiszen nem sorozatban gyártott elemek, hanem történelmük, ha úgy tetszik, lelkük van. Vásároljunk adományboltban vagy antikváriumban, esetleg használtcikk piacon!
A saját készítésű ajándékoknak is megvan a maguk varázsa. Az ügyesebbek kézműveskedhetnek, a konyhatündérek pedig finomságokkal lephetik meg szeretteiket, de sok erre szakosodott inspiráló oldal segít mindenkinek a tehetségéhez és lehetőségeihez mérten megtalálni egy-egy tuti receptet a DIY ajándékra.
Az etikus vásárlás alapja, hogy hazai és lehetőleg kézműves manufaktúrában készült terméket vásárolunk. Ezért sem árt szétnézni, mielőtt csak egyszerűen leemeljük a polcról a futószalagon készült gyártmányt, bizonyára lenne közvetlen környezetünkben is olyan kézműves vagy termelő, aki megéri támogatni vásárlásunkkal. Keressük meg őket!