Mindenki békét akar - készüljünk a háborúra!
Mindenki békét akar, akkor pedig a rómaiak szerint a háborúra kell felkészülni. Talán így is van, csakhogy egészen másféle harcról van szó, mint a történelemkönyvekből megismert csatározások.
A bécsi Stephansdomban tizenharmadik alkalommal rendezték meg a békeimádságot a medjugorjei zarándoklatok szellemében. Idén erre a találkozóra is rányomta bélyegét a COVID19: a máskor csordultig telt székesegyházban párszázan voltak csupán, hiányzott a nagy kórus és csak a beszélők vették le a maszkjukat. A világhálón keresztül azonban százezrek követték az eseményt szeptember 22-e délutánján-estéjén, idehaza is több százan.
Hallhattunk videóüzeneteket két medjugorjei látnoktól, bátorító beszámolókat Mária közbenjárásáról, az ima erejéről. Tanúságot tett három fiatalember a Cenacolo közösségből, akik a drog és az alkohol fogságából az „ora et labora”, ima és munka egyszerű és erőteljes terápiájával szabadultak meg. Mindegyikük azt erősítette meg, hogy a világ békessége az emberek szívéből fakad: aki kibékült Istennel, az maga is békességszerzővé válik a környezetében.
Karl Wallner ciszterci atya, a Pápai Missziós Művek nemzeti igazgatója saját életéből is hozott példákat a Gospa segítségére. Majd a jelenlegi vírusválsággal kapcsolatban az mondta: rendkívüli időket élünk, soha nem fordult még elő, hogy világszerte lehetetlenné vált a mise közös ünneplése, a szentségek vétele – de nem szokhatunk hozzá ehhez az állapothoz. Mi a helyes reakció ebben a helyzetben? Nem a zúgolódás, a folytonos valami/valaki elleni tiltakozás, hiszen ezzel az ördög nyer csak. Azt kell keresnünk, ami mellett kiállhatunk. A valódi ellenségünk a hitetlenség és a sötétség!
A jelenlegi helyzet lehetőségeket rejt: lelkibbé válhatunk. Most, hogy a körülmények megfosztanak az eddig megszokott külsőségektől, most lehet és kell mélyebbre mennünk lélekben! A szükségben újra felfedezzük az imádságot, a közbenjárást – hiszen már elszoktunk attól, hogy Istentől valamit várjunk.
„Isten valóság, nem a papok bla-blája és nem – ahogy Hegel sugallta – a végtelen elme fikciója!”
– mondta, sőt kiáltotta Wallner atya. Végül arra hívott, hogy újra halászokká legyünk: az egy elveszett bárányt kereső pásztor képe a mai egyházban már nem áll, egy bárány ha maradt, 99 pedig szanaszét csatangol. Őket kell megszólítani, elérni – kreatívan, bátran, mert ahogy Ferenc pápa lépten-nyomon hangoztatja: minden keresztény erre kapott meghívást.
A szentmisét Christoph Schönborn bíboros mutatta be, és beszédében különösen arra hívott, hogy akárcsak Mária, éljünk mi is nyitott szívvel és nyitott füllel, hogy meghalljuk és meg is tegyük Isten szavát és meghalljuk a szükséget szenvedők hangját, felismerve és megajándékozva egymásban Jézust!
Képek: wikipédia
Az esemény visszanézhető itt