Nézzünk meg néhány képet arról, hogyan ünneplik karácsonyt szerte a világban!
Afrikában a decemberi évszak aligha jelent egyenlőt a hideggel. Hagyományos-, helyi fából készítenek karácsonyfát Dél-Afrikában.
A japán emberek karácsonyi ünneplése azt mutatja, hogy mennyire hatékony a marketing és a reklám. Nevezetesen, 1974 óta számos japán család tölti a karácsony estét a KFC gyorséttermekben.
Portugáliában
a karácsonyi ajándékok karácsony estéjén érkeznek. Egy helyi szokás szerint a kandallóban elégetnek egy olivabogyó- vagy egy gesztenye szárat, és ezután találják meg az előre elhelyezett cipőkben az ajándékot. Gyakori jelenség, hogy a portugálok elhelyeznek egy bölcsőt otthonukban, és a szülők az utolsó pillanatban, titokban helyezik bele a kis Jézus figuráját. Ezzel lepik meg a gyerekeket. És mi a menü Sok-sok tőkehal, Bolo Rei, azaz egy olyan sütemény, amelyet kandírozott gyümölcsökből készítenek!
Decemberben az angolok
díszített üdvözlőlapokat küldenek egymásnak, ezeket felfüggesztik otthonukban. Egy másik hagyományuk a karácsonyi bonbon, nagy, fényes papírba csomagolt cukorkák, más nével "pukkantók", amelyek apró ajándékokat rejtenek, ebből készülhet koszorú is. A hagyomány szerint a megterített asztal tányérjaira teszik őket. Két ember együtt nyitja ki a "bonbonját", így pukkan. Találhat benne viccet, apró ajándékot, néha petárdát is, hogy a meglepetés még hangosabb legyen. Az mindenki által ismert, brit házakban is található karácsonyfa divatját az Egyesült Királyságban Albert Consort herceg kezdeményezte, aki Németországból származott, és szokását onnan hozta. A gyerekek nem Szenteste, hanem december 25-én reggel kapják meg zokniba csomagolt ajándékaikat. December 26-a az úgynevezett Boxing Day, ilyenkor hagyományosan a személyzetet ajándékozzák meg. A név arra utal, hogy ezen a napon nyitották fel a templomi perselyt, amelynek tartalmát a szegények között osztották szét. A brit hagyományok szerint a karácsonyi puding keverése közben kívánt dolgok valóra válnak, de csak akkor, ha a keverést az óramutató járásával egyező irányban végezzük.
Németországnak
rengeteg egyedi karácsonyi hagyománya van. Kezdjük például a német otthonokban megtalálható sokféle adventi naptárral. Az ország délkeleti részén a gyerekek ajándékokat kérnek Christkindtől, egy kislánytól, akit a felvonulásokon szimbolizálnak is. A tengerpart vidékén a Mikulás hajóval jön a tenger felől, hogy a kikötőben köszöntse a gyerekeket és a felnőtteket. Németország keleti felében az Érc-hegységbeli fafaragóművészet országában híresek az illatos füstölőgyertya-tartó figurák, függőívek. Karácsonykor a hagyományos bányász-zenekarok végig vonulnak az utcákon, mint egy óriási népünnepélykor. Az üvegfújó mesterségről ismert Lauscha városka a türingiai Pala-hegységben az üvegből készült karácsonyi díszek bölcsője. Délről származnak az ismert faragott fa-jászolok.Hagyományos desszertjük a Stollen.
Spanyolországban
általában január 6-án ajándékoznak, mert ekkor érkeztek meg a Három Királyok ajándékaikkal a kis Jézushoz. A Touron, egyfajta nugátcsoki, az ünnepek alatt az egész család számára ez a legnépszerűbb finomság. Katalóniában szokás a Tió de Nadalé, ez egy fatörzs, amelyet december 8-tól etetnek és bedugnak egy takaró alá. Ő hozza aztán karácsonykor az ajándékokat.
Az ortodox országokban hagyományosan Vízkereszt jelenti ugyanazt, mint nyugaton a Karácsony. Ilyenkor a görögök feldíszitik a hajókat. A szigeteken a fiúknak szokásos hajót szállítani az utcán, miközben karácsonyi énekeket énekelnek. Karácsony tizenkét napja alatt, Epifánia ünnepéig, azaz január 6-ig bazsalikomot lógatnak a házba és tüzet gyújtanak, hogy távol tartsák a gonosz szellemeket.
Olaszországban
a karácsonyi időszakban gyakran rendeznek dudás fesztiválokat. Különösen a déli tartományokban kedvelt ez a szokás, amikor a “zampognarik”, a hegyi pásztor dudások leereszkednek a hegyekből és dudaszóval köszöntik a közelgő ünnepet, Jézus születésének napját. A karácsony is erről kapta nevét “Natale”, azaz születés. Nagyon kedveltek Olaszországban a betlehemi jászol különféle ábrázolásai. Nápolyban és a déli régiókban az emberek 24-én éjjel templomról templomra járnak, csak hogy láthassák a kis Jézust. A karácsony esti vacsora az olaszoknál hagyományosan hal, amelyből többféle is kerül az asztalra. Rómában például az angolna a legkedveltebb. A vacsorát mindig a híres “panettone”, a karácsonyi kalács zárja.
Norvégiában
Karácsony éjszakáján az összes seprűt elrejtik, mivel a hiedelem szerint ilyenkor a boszorkányok és a gonosz szellemek előjönnek, és ellopják a takarítóeszközöket egy kis száguldozásra. Norvég hagyományok közé tartozik a karácsonyfa körül való körözés, miszerint ha valaki körbejárja a fát, felvesz egy ajándékot, odaadja a címzettnek, majd mindenki nézi, ahogy kibontja, és örül neki. Majd valaki más is körbejár, felvesz egy ajándékot, és így tovább, amíg tart az ajándék-készlet.
(Forrás: Edreams.fr, vira.hu )