A tiranoni békediktátum 99. évfordulóján megemlékezéseket tartanak határon innen és túl.
Az Országgyűlés 2010. május 31-én a nemzeti összetartozás napjává nyilvánította az első világháborút lezáró trianoni békeszerződés aláírásának napját, június 4-ét. Az erről szóló, 2010. évi XLV. törvény kimondta: "a több állam fennhatósága alá vetett magyarság minden tagja és közössége része az egységes magyar nemzetnek, melynek államhatárok feletti összetartozása valóság, s egyúttal a magyarok személyes és közösségi önazonosságának meghatározó eleme".
1920. június 4-én több millió magyar ember ébredt arra, hogy a nagyhatalmak döntése értelmében egyik pillanatról a másikra idegen ország lakója lett. A történelmi Magyarország szétszabdalásának ezt a megrázkódtatását az elmúlt évszázadban sokféleképpen próbálta feldolgozni a magyarság - írta az Országos Sajtószolgálatnak a közleményben a KDNP.
- Nemzetünk életerejét mutatja azonban, hogy a Kárpát-medence legnagyobb létszámú, legmeghatározóbb nemzetisége ma is a magyar. Megindult nemzetünk önbecsülésének helyreállítása, határokon átívelő egyesítése. Ezt jelképezi, hogy a gyásznap ma már a nemzeti összetartozás napja és ma már lehetséges, hogy a nagyvilág bármely pontján élő nemzettársunk magyar állampolgár lehessen. Most már Alaptörvényünk is kimondja, hogy mi, magyarok felelősséggel tartozunk egymásért. Büszkék lehetünk történelmi múltunkra, hőseinkre, különleges anyanyelvünkre és meg kell őriznünk ezt az örökséget! - áll a közleményben.
A fővárosban, a központi ünnepségen Potápi Árpád János, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára mond ünnepi köszöntőt a Parlament előtt. Ezt követően Szarka Tamás vezényletével több ezer diák énekli el a Kézfogás című dalt.
Kovács Zoltán nemzetközi kommunikációért és kapcsolatokért felelős államtitkár korábban az MTI-nek elmondta: a nemzeti összetartozás napján 94 külhoni testvériskolával rendelkező iskola, összesen 188 iskola tanulói vesznek részt a programokon.
A magyar iskolákból 2600, külhoni iskolákból csaknem 2300 gyerek érkezik, Erdélyből, Szerbiából, Szlovákiából és a Kárpátaljáról. Szintén Budapesten, az Arénában István, a király előadással emlékeznek meg.
Az Országgyűlés nemzeti összetartozás bizottsága ülést tart. Napirendjük szerint a 2020. év nemzeti összetartozás évének nyilvánításáról szóló határozati javaslatról tárgyalnak majd.
Emellett országszerte és a határon túlon is megemlékeznek a trianoni békeszerződés 99. évfordulóján. Megemlékezést tartanak többek között, Pécsen, Miskolcon, Gyulán, Hódmezővásárhelyen, Székesfehérváron, Balassagyarmaton, Jászberényben, Debrecenben, valamint a szlovákiai Révkomáromban.
A magyar nemzetgyűlés 1920. november 15-én ratifikálta, és 1921. július 26-án, a XXXIII. törvénycikkel hirdette ki a trianoni szerződést, amely kimondta, hogy az Osztrák-Magyar Monarchia felbomlott, ennek következményeként Magyarország (Horvátország nélküli) területét 283 ezer négyzetkilométerről 93 ezerre, lakosságát 18,2 millióról 7,6 millióra csökkentették. Mintegy 3,2 millió magyar, a magyarság harmada került az új határokon túlra.
(Forrás: MTI)