A SZEMlélek egyik olvasójának írását közöljük, aki az úgynevezett túlóratörvény kapcsán fogalmazta meg gondolatait.
December 12-én a magyar országgyűlés vitatható körülmények között elfogadta a munka törvénykönyvének módosítását. Az új törvényszöveg egyes részei véleményem szerint kimondottan jók, más részei kevésbé, a 2. paragrafus azonban rendkívül problematikus: „A munkaidőkeret tartama, ha ezt objektív vagy műszaki vagy munkaszervezéssel kapcsolatos okok indokolják, kollektív szerződés rendelkezése szerint legfeljebb harminchat hónap.” Ez azt jelenti, hogy a túlórák munkadíját a munkaadó akár 3 évig is visszatarthatja. Eddig ez az időtartam egy év volt.
A Katolikus Egyház tanítása szerint „a munkások bérének igazságtalan visszatartása” a szándékos gyilkossághoz hasonló „égbekiáltó bűn”, mert a Biblia kifejezése szerint magától Istentől kér büntetést.
Részlet a Katolikus Egyház Katekizmusából, 2434. pont
"Az igazságos bér a munka törvényes gyümölcse. Megtagadása vagy késleltetése súlyos igazságtalanságot jelenthet. A méltányos bér megállapításához figyelembe kell venni minden egyes ember szükségletét és teljesítményét. A munkát úgy kell megfizetni, hogy az ember anyagi, társadalmi, kulturális és lelki szempontból egyaránt méltó életet biztosíthasson önmagának és övéinek, figyelembe véve kinek-kinek munkakörét és teljesítményét, valamint a vállalat helyzetét és a közjót."
Úgy gondolom, hogy a törvénymódosítás egyértelműen szembe megy ezzel a mózesi paranccsal:
„Azon a napon add meg az ő bérét, és le se menjen felette a nap; mert szegény ő, és kívánkozik az után az ő lelke, hogy ellened ne kiáltson az Úrhoz, és bűn ne legyen rajtad.”
Ha valaki a kereszténységre hivatkozik politikusként, vajon szem előtt tartja-e ezeket az elveket?
„Mindazt, a mit én parancsolok néktek, megtartsátok, és a szerint cselekedjetek: semmit ne tégy ahhoz, és el se végy abból!” (MTörv 12, 32)
Antók Péter
(Kép forrása: MTI/Illyés Tibor)