Makó plébánosa, korábbi szegedi katolikus egyetemi lelkész nehéz szívvel figyeli a magyar közélet népszavazásba torkolló kommunikációját a címben említett témában. Zoltán atya ezért levelet küldött a SZEMlélek blognak, amelyet az alábbiakban közlünk.
Kedves Testvérek!
Mához négy hétre népszavazás.
A kérdés és annak háttere szinte mindenkit megmozgat. Engem szomorúsággal és bosszúsággal tölt el, hogy a kormánykampány és a "királyi média" hírei mennyire egyoldalúan kommunikálják a népvándorlás rendkívül összetett problematikáját. Magyar egyházunk felelős vezetői pedig - tisztelet a kivételnek - írásban, hivatalos nyilatkozatban mind a mai napig nem reagáltak a krízisre. Püspöki Karunk - egyelőre - hallgat.
Éppen ezért összeszedtem néhány, általam fontosnak vélt egyházi megnyilatkozást, melyek evangéliumi alapokon állva és az egyház társadalmi tanításának fényében, nem pedig a félelem és az egyoldalú tájékoztatás jegyében közelítik meg a kérdést. Tapasztalatom szerint híveink jó része szeretne tisztábban látni. Ezért készítettem el ezt az összeállítást, mely természetesen nem teljes körű. Szívesen fogadom a kiegészítéseket.
A magyarországi szerzetesrendek tavalyi nyilatkozatának e részlete számomra mindennél jobban kifejezi azt az irányt, ami felé hazánkban és egyházunkban törekedhetnénk:
Hazánkban, ahol oly nagyon hiányzik a társadalmi bizalom, az egymás iránti bizalom, nem szeretnénk belenyugodni abba, hogy közösen azt éljük át, elzárjuk szívünket mások szenvedése elől. Akármi is legyen a helyes politikai megoldás – s egyértelmű, hogy itt okosságra és távlatos bölcsességre van szükség –, egy biztos: csak annak az embernek és annak az országnak van jövője, aki és amely képes az együttérzésre, képes átlépni a bizalom küszöbét, aki meg tudja osztani a sajátját, s képes odalépni irgalmas szamaritánusként testvére testéhez és sebéhez, hogy ott titokzatos módon találkozzék Jézus testével és sebével.
S mi, szerzetesek, saját egyszerű, sokszor gyarló életünkkel és szolgálatunkkal, s ugyanakkor mindig, újra és újra Krisztushoz megtérő igyekezetünkkel szeretnénk hozzájárulni ahhoz, hogy idehaza, magyar egyházunkban és hazánkban ne a gyűlöletnek, félelemnek, hanem a szeretetnek, ne az elzárkózásnak, hanem az együttérzésnek, ne a másiktól való elfordulásnak, hanem a másik arca szemlélésének és az ő elfogadásának tudjunk elsőbbséget adni.
Makó, 2016. szeptember 4.
Pálfai Zoltán
plébános
Az Egyház társadalmi tanításának kompendiuma, 297-298., 504-506.
A Katolikus Egyház Katekizmusa 2241.
Migránsok és úton lévők Pápai Tanácsa (dokumentumok, megnyilatkozások, publikációk)
Ferenc pápa üzenete a vándorlók és menekültek 100. világnapjára (2014. január 18.)
Ferenc pápa üzenete a vándorlók és menekültek 2016-os világnapjára (2015. szept. 12.)
A Német Katolikus Püspöki Konferencia irányelvei (2016. február 18.)
A Német Püspöki Konferencia nyilatkozata a menekültek 2016-os világnapjára (2016. június 18.)
A Lengyel Püspöki Konferencia és a Lengyel Ökumenikus Tanács nyilatkozata (2016. június 30.)
A svájci keresztény egyházak és a zsidóközösség nyilatkozata
A magyarországi szerzetesrendek közleménye a menekültkérdésről (2015. szeptember 18.)
Székely János püspök (2015. október 2.)
Várszegi Asztrik főapát (2015. december 20.)
Sajgó Szabolcs SJ (2016. augusztus 16.)
Alois testvér, taizéi prior (2016. március 26.)
(Fotó: makohirado.hu)