A 8 megyében mintegy 5 ezer fiatalról gondoskodó Szent Ágota Gyermekvédelmi Szolgáltató környezettudatos magatartásra neveli a rábízottakat: 32 telephelyen több mint ezer fát ültettek a fiatalok és önkéntes segítők.
– Fenntartónk, a Szeged-Csanádi Egyházmegye mint zöld egyházmegye szemléletmódjához és tevékenységéhez illeszkedik a nemrégiben útjára indított szakmai programunk. A különböző előadásokon, eseményeken a gyerekek a környezettudatos magatartás fontosságával ismerkedhetnek, de a globális felmelegedés okozta veszélyhelyzetet is szeretnénk bemutatni, számukra érthető módon. Az ismeretterjesztésbe környezetvédelmi szakembereket, a Kiskunsági Nemzeti Park munkatársait és a kormányhivatalok hatóságait kérjük majd fel – hangsúlyozta Görbe Tünde, a környezetvédelmi divízió vezetője.
Görbe Tünde (jobbról) a zöldprogram koordinátora szerint fontos, hogy átadják a gyerekeknek a környezettudatos gondolkodást
A szervezet célja, hogy a gyerekeket is aktívan bevonja programjába. Ennek keretében novemberben egy-egy facsemetét ültettek a szolgáltató összes lakásotthonának udvarán az ott lakók. Elsősorban olyan fákat telepítettek, amelyek gyorsan nőnek, hamar terebélyesednek, így rövid időn belül nagy árnyékot képesek adni. Több lakásotthonban azonban összekötötték a fásítást a mindennapi gyümölcsfogyasztás és feldolgozás lehetőségével is, mert gyümölcsfát – meggyet, cseresznyét, körtét és barackot – ültettek.
– Elkötelezettek vagyunk abban, hogy gyermekeinket környezettudatos magatartásra tanítsuk. A ránk bízott fiatalokat mi is gyakran nevezzük csemetéknek, ezért is szerepel szolgáltatónk logójában a facsemete. Most, hogy ők is részt vesznek a fásításban, talán bennük is jobban tudatosul, hogy a gondoskodás, a törődés akkor eredményes, ha hosszú távú és folyamatos – hangsúlyozta Balogh Zsolt főigazgató-helyettes.
Balogh Tibor (balról) az otthon lakója gondozza a nemrég elültetett barackfacsemetét
Számos lakásotthonban konyhakertet és virágoskertet is ápolnak az ott élő gyerekek. – Együtt választottuk ki, hogy gyümölcsfát, kajszibarackot ültessünk. Azért döntöttünk emellett, mert van egy hobbikertünk, ahová paradicsomot, paprikát és epret veteményeztünk, pár év múlva pedig már barackot is ehetünk – magyarázta a dr. Foltán József Lakásotthonban élő Balogh Tibor, aki környezetvédelmi technikusként végzett. Elmondta, fontos, hogy szelektíven gyűjtsék a szemetet, erre figyelnek a lakásotthonban. – Mostantól az is feladat lesz, hogy a facsemetét locsoljuk, beosztjuk majd, hogy hetente ki gondozza – részletezte Tibor.
A program megvalósításáért felelős munkatárs, Görbe Tünde hozzátette, a faültetés az egyik legfontosabb, de nem egyetlen eleme a környezettudatosságnak: lakásotthonaikban szelektíven gyűjtik a szemetet, és amit csak lehet, újrahasznosítanak. – A program része az ismeretterjesztés is. Reméljük, tavasszal meg tudjuk tartani a környezettudatos gondolkodást segítő előadás-sorozatot. Fontosnak tartom saját környezetünk megismerését, ezért sokat járnak gyermekeink kirándulni. Itt maguk fedezhetik fel, milyen gyönyörű a természet és milyen csúnya tud lenni, amikor teli van szeméttel dobálva egy nagyon szép táj – magyarázta a szakember. Kifejtette, amint a vírushelyzet engedi, környezetvédelmi élménypedagógiai programot szerveznek, szemétszedéseket is terveznek saját környezetükben.
– Hiszek a példamutatás erejében. Otthonainkban a nevelők mutathatnak mintát, míg a nevelőszülői családoknál a nevelőszülői tanácsadók tudják a tudatos magatartás fontosságára felhívni a figyelmet – fejtette ki.
A monori gyermekotthonban 15 gyermek él, valamennyi itt dolgozó gyermekfelügyelő és a gyerekek egyaránt elkötelezettek a környezettudatos gondolkodás népszerűsítésében. – Az elmúlt hónapokban nagy hangsúlyt fektettünk az otthon udvarának szépítésére, ápolására. A gyerekekkel közösen szoktuk vágni a füvet, gondozni a bokrokat, cserjéket, locsolni a virágokat. A műanyag hulladékot szelektíven gyűjtjük, a lebomló hulladékot, faleveleket, füvet elszállítjuk a Monor közelében található erdős területre, ahol komposztálódik – mondta Pozbai Tibor nevelő. Fontosnak tartja még azt is, hogy a gyermekek megismerjék a mezőgazdasági termelés és a betakarítás folyamatát, mely később – fiatal felnőttként – segítheti őket ennek alkalmazásában. Borbély Krisztián, az otthon lakója beszámolt róla hogy az előző héten gyümölcsfákat ültettek Tibor bácsival az otthon udvarában. – Mesélt nekünk a fák jótékony hatásáról, arról, hogy oxigént termelnek, tisztítják a levegőt, megakadályozzák a talajeróziót, árnyékot adnak, lakhelyet biztosítanak a madaraknak és jó esetben még gyümölcs is terem rajtuk. Már nagyon várom, hogy a hűs, árnyas udvaron, a saját fánkon termett gyümölcsöt eszegessem – összegezte tapasztalatait Krisztián.
* * *
Ez a cikk a Szent Ágota Gyermekvédelmi Szolgáltató és a SZEMlélek értékmagazin együttműködésének keretében készült.