Eddig előre betáplált kódok segítségével lehetett irányítani a robotokat, amik ennek megfelelően képtelenek voltak menet közben tanulni, és váratlan helyzetekre reagálni.
A Massachusettsi Műszaki Egyetem (MIT) tudósai azonban kifejlesztettek egy rendszert, ami már képes közvetlenül az emberektől tanulni - írja az Engadget.
A PUnS, vagyis Planning with Uncertain Specifications (magyarul: tervezés bizonytalan specifikációkkal) névre keresztelt rendszer segítségével a gépek képesek lehetnek olyan, egyébként számukra komoly nehézséget okozó feladatok elvégzésére, mint például egy étkezőasztal megterítése.
A tudósok olyan kritériumokat adtak meg a robotoknak, melyek mentén képesek optimális döntést hozni. Így a feladatsort teljesítő robot figyelembe veszi a cselekvés folyamán a feladathoz kapcsolódó eddigi legtöbb végkimenetelt, a legnagyobb valószínűséget és a legkevesebb kudarccal kecsegtető befejezést. Ezek alapján számolja ki az egyes lépéseit.
A PUnS-rendszert egy olyan robottal tesztelték, aminek az asztal megterítését kellett elsajátítania.
A robot ebben a helyzetben sem esett kétségbe, hanem egy kifejezetten emberi reakció segítségével lendült túl a problémán: improvizált.
A kísérletről videó is készült.
(Forrás: Szeretlekmagyarorszag.hu)