Bátor lépésnek nevezte Gégény István az oktatók által kezdeményezett állásfoglalás közreadását, ám ahhoz sokan nem mertek névvel csatlakozni.
A SZEMlélek értékmagazin főszerkesztőjét ezúttal a Nemzeti Alaptanterv (NAT) megjelenését követő társadalmi vita, különösen az egyházi iskolák tanárai körében elindult aláírásgyűjtés kapcsán hívta elemző beszélgetésre a Bonum Televízió.
A médiaszakember rámutatott, hogy már évek óta zajlik a témát érintő párbeszéd, ám eddig szakmai berkekben folyt az egyeztetés.
A jelentős közfigyelmet kiváltó, ezernyi aláírással megerősített tanári állásfoglalás szerinte egyáltalán nem elhibázott lépés, ezt a tévképzetet pártpolitikai szándékú felhangok próbálják zavarkeltő módon elhitetni a társadalom erre fogékony tagjaival.
– Ez egy szükségszerű lépés – fogalmazott Gégény István, amely szerinte arra utal, hogy maguk a Nemzeti Alaptanterv leendő végrehajtói és annak megalkotói között megbomlott az összhang. Ez az állásfoglalás a médiaszakember szerint párbeszédre hív, s annyiban nem is számít újdonságnak, hogy a Nemzeti Pedagógus Kar és az Élenjáró Gimnáziumok Igazgatóinak Grémiuma (ÉGIG) is hasonló állásfoglalást közölt az elmúlt hónapokban.
Utóbbi szervezet egyik képviselőjével interjút is közölt pár napja a SZEMlélek értékmagazin, ennek elolvasását ajánlotta mindenki figyelmébe a főszerkesztő.
Rámutatott: teljesen nyilvánvaló, hogy nem politikai, hanem szakmai kezdeményezésről van szó, a 6 pont ráadásul nem is a NAT konkrét tartalmi elemeivel kapcsolatban fogalmaz meg kritikát, hanem a pedagógus lét alapfeltételei kapcsán küld vészjelzést.
Egy másik sajátos vészjelzésnek tekinti Gégény István, hogy sokan csak név nélkül mertek csatlakozni a kezdeményezéshez, sőt, személyesen ismer olyan pedagógust, aki
még név nélkül sem vállalta a csatlakozást, attól félvén, hogy retorzió érheti a fenntartó egyházmegye részéről.
– Hozzánk is eljutottak ezek a hírek, sokan kaptak ilyen jellegű intéseket az elmúlt napokban – reagált erre a gondolatra a műsort vezető Jakab Péter. – Ez egy nagyon kemény dolog – hangsúlyozta a SZEMlélek főszerkesztője.
A teljes beszélgetés az alábbi videón tekinthető meg.