Mekkora a baj? Mi az „ökológiai válság” a hit, Isten-ember-természet kapcsolatában? Minek a válsága ez?
Az e héten zajló "Teremtés hete" jegyében előadás sorozat indul a Párbeszéd házában Budapesten. Két nagyhatású alkotás, a Laudato si kezdetű enciklika és a Demain (Holnap) című francia dokumentumfilm ötéves évfordulójára készülünk 2020-ban. A Felebarátok Egyesület és a Párbeszéd Háza közös, teremtésvédelmi programsorozata az enciklika szellemiségében és a film tematikája szerint halad, kíséri a bekapcsolódókat hat állomáson keresztül.
A programsorozat a fenntarthatóság, környezetvédelem, természetvédelem, egyházi szóhasználatban teremtésvédelem témakörét járja körbe. Mind a hat előadás a film részleteinek levetítésével kezdődik. Ezt követően elhangzik két rövid, a témához illeszkedő előadás, immár magyar vonatkozásokkal, utána pedig olyan hazai személyeket szólaltatunk meg, akik pozitív gyakorlatokat ismertetnek a hallgatókkal.
A legközelebbi esemény
2019. október 3-án 19 órakor lesz.
Téma: „Ádám, hol vagy?” Ter 3,9
Cím: Budapest, Horánszky utca 20.
Megismerhetünk világszintű problémákat és a megoldási próbálkozásokat hazai példákon keresztül. Együttműködő partner: Hetvenkét Tanítvány Mozgalom és a Naphimnusz Egyesület.
Az este programjából:
Köszöntőt mond Sajgó Szabolcs SJ, a PH Igazgatója: Mi dolgunk közös otthonunkkal? Mire vállalkozunk együtt e sorozatban?
Dr. Kuslits Béla, Corvinus egyetem doktori iskola: A fenntarthatatlanság rövid története -
Nobilis Márió atya, Sapientia Hittudományi Főiskola: Ökológia válság és a keresztény hitünk
A huszonnegyedik órában vagyunk. Ferenc Pápa a Laudato’Si kezdetű enciklikájában hívőknek és nem hívőnek is szól, de különösen szól a világ vezetőinek, ideértve minden felelős döntéshozókat. Az utolsó pillanatban vagyunk, hiszen ma már tény, hogy környezeti rendszereink a talajtól, a növény és állatvilágon keresztül az óceánokig és a légkörig kritikus állapotba kerültek, és néhány éves, tízéves időléptékben lesznek olyan térségek ahol a minimális, biztonságos életfeltételek is megszűnnek. Akkor már „falakkal” nem védekezhetünk, ezért meg kell előzni, és ott kell kezelni, még idejében a fenyegető ökológiai és az abból következő humán katasztrófát.
Régóta folynak erről rendkívül bonyolult, sokszor átláthatatlan nemzetközi egyeztetések, szinte eredmény nélkül. A múlt század nyolcvanas éveinek közepén született nemzetközi egyezmények segítségével, pl. a savas esők a fejlett világban eltűntek. Minden más erőfeszítés szinte eredmény nélküli.
A kereszténység üzenete lehet ma, hogy az ember célja nem a GDP maximalizálása, a közjó pedig nem más, mint minden ember boldogulása, nem csupán egyeseké. A szabad verseny nem alaptörvény, biológiai szinten sem: az evolúció során sem a legerőszakosabb állat maradt fenn, hanem az, amely a legjobban tudott alkalmazkodni.
Ezekről a kérdésekről lesz szó a sorozat keretében.
(Forrás: Párbeszéd háza)