Jézus vérnyomait őrzik a lépcsőfokok.
Huszonnyolc márvány lépcsőfokon vezették föl a megkínzott Jézust Pilátus elé, lecsöppenő vére négy helyen máig látható nyomot hagyott – ez vonzza a világ minden tájáról a zarándokokat erre a római kegyhelyre, amely a lateráni Szent János-bazilikával szemben található.
A helytartó palotájából származó lépcsőt 326 körül I. Constantinus császár anyja, Szent Ilona hozatta Jeruzsálemből Rómába, ahol – a hagyomány szerint – a kőművesek úgy építették föl, hogy a legfelső fokot helyezték el először, majd lefelé haladtak, hogy ne lépjenek rá a lépcsőre, amit a Megváltó lába illetett.
A zarándokok is mindig térden állva haladtak föl lépcsőn, de XIII. Ince pápa így is veszélyben érezte a Jézus vérereklyéjét őrző fokok épségét, ezért fából védőburkolatot készíttetet 1723-ban, amin a vérnyomokat kis üvegablak tette láthatóvá.
Múlt nyár óta zárva volt a nagyközönség előtt a Szent lépcső, mivel az azt övező freskókat a Vatikáni Múzeum szakemberei restaurálták.
Április 11-én ünnepélyes keretek között nyitják meg ismét a kegyhelyet, és pünkösdig, június 9-ig eredeti állapotában, védőburkolat nélkül lesz megtekinthető a Szent lépcső. Ezt követően visszahelyezik a fa burkolatot.
(forrás: etrurianews)
La storia della Scala Santa percorsa da Gesù
Secondo la tradizione, la Scala Santa apparteneva al governatore romano Ponzio Pilato e nel 326 arrivò a Roma, portata nella Città Eterna da Sant’Elena, madre dell’Imperatore Costantino. La copertura è stata posta per non compromettere ulteriormente i gradini, usurati dallo sfregamento continuo delle ginocchia di fedeli provenienti da tutto il mondo che l’hanno percorsa in preghiera, meditando il calvario di Gesù al Golgota e la sua Passione. Sotto il legno di copertura i fedeli hanno lasciato migliaia di lettere e foto.
Évszázadokkal ezelőtt vették le a burkolatot utoljára
Fotó: LEROY Francis / AFP / hemis.fr / Hemis
A középkorban Pilátus lépcsőjének nevezték, mivel azt tartották, hogy a lépcső Pontius Pilatus római kormányzó jeruzsálemi palotájában állt:
ezen a lépcsőn haladt fel Jézus, amikor kihallgatásra ment Pilatushoz. A megkínzott Krisztus vére ráhullott a lépcsőre és ennek nyomát a lépcső megőrizte.
A Rómába hozott ókori lépcsőt először a római pápák korábbi székhelyén, a régi lateráni palotában helyezték el, majd 1589-től önálló, a Szentek szentje nevű kápolnát építették köré, ahol a mai napig látható.
A lépcsősor 1721-ben diófa burkolást kapott, hogy megkíméljék az elhasználódástól. A burkolaton kisebb „ablakokat” hagytak, amely alatt Jézus vérét tisztelhetik a hívők.
A Rómába érkező zarándokok számára a Szent lépcső az egyik leglátogatottabb helyszínnek számít. Építészeti relikviaként ismert, amelyet évente két millióan keresnek fel. A hívők térdelve haladnak fel a lépcsősoron, imádkozva és vezekelve. A turisták a Szent lépcsővel párhuzamos lépcsősorokon haladhatnak. A lépcső legtetején egy úgynevezett akheiropoiétosz, azaz nem kézzel festett ikont őriznek, amely Jézust ábrázolja.