A Knight Frank friss elemzése szerint a következő öt évben további 43 ezer embernek lesz 30 millió dollárnál is több vagyona. Magyarországon ennyi pénzzel 213 ember rendelkezik, Európában Németország viszi a prímet, a városok globális versenyében pedig London nyert.
A Knight Frank friss vagyonjelentése szerint a gazdasági kilátások romlása ellenére sem kell idén vagyoncsökkenésre számítani: a világ gazdagjainak száma a következő 5 évben 22%-kal bővülhet, ami azt jelenti, hogy 2023-ra további 43 ezer embernek lesz 30 millió dollárnál is nagyobb vagyona.
Európában 30 millió dollárnál nagyobb vagyona több mint 70 ezer embernek van, közülük a legtöbben Németországban élnek, majd az Egyesült Királyságban. Magyarországon tavaly 213 ilyen dollármilliomos volt.
Az elemzésből sok egyéb mellett az is kiderül, hogy Ázsia erős gazdasági teljesítményének köszönhetőe
2019 lehet az első olyan év, amikor a világ dollármilliomosainak száma meghaladja a 20 milliót.
A következő öt évben Indiában nő majd legnagyobb mértékben, 39%-kal a gazdagok száma, ezt követi a Fülöp-szigetek 38, majd Kína 35%-kal.
A már meglévő dollármilliomosok körében végzett felmérés szerint a következő 12 hónapban vagyonuk további növekedésével számolnak. Ez a bizalom különösen az amerikai gazdagok körében erős, az itt megkérdezettek 80%-a számít vagyonának növekedésére a következő 12 hónapban.
Attól függetlenül, hogy lesz-e Brexit, London marad a globális vagyonközpont, miután a brit fővárosban él a legtöbb dollármilliomos a világon - New York csak a második helyre fért fel.
A tanulmány kitér arra is, hogy a világ dollármilliomosai között 26% tervezi, hogy más országba emigrál, amire a szóba jövő országok különféle állampolgári programokkal és befektetési kedvezményekkel készülnek. Ilyen például Moldova és Montenegró is.
Mindeközben Amerikában egyre nagyobb a vagyonkoncentráció: az Institute for Policy Studies kutatása szerint a 15 leggazdagabb amerikai család vagyona már 618 milliárd dollárt tesz ki, ebből a három leggazdagabb családé közel 350 milliárd dollár. A tanulmány szerint egy medián amerikai család vagyona alig több mint 80 ezer dollár, ami 1982 óta 3%-os visszaesést jelent. Ehhez képest a Walton, a Koch és a Mars család vagyona ugyanezen időtávon közel 6000%-kal gyarapodott, majdnem 350 milliárd dollárra nőtt. Érdekes megállapítás az is, hogy a tanulmány készítésekor a három leggazdagabb embernek számító Jeff Bezos, Bill Gates és Warren Buffett vagyona annyi volt, mint az ország alsó 50%-ába tartozó emberekének összesen.
(Forrás: Knight Frank Wealth Report/portfolio.hu)